+90 212 945 49 00
Oct 03, 2020

Association Automation

Feyza Uzun
| Blog
Association Automation

Dernek Otomasyonu Nedir?

Dernek otomasyonu, vakıf ve derneklerin iş süreçlerinde insan gereksinimini en aza indirgemeyi hedefleyen yazılımlardır. Üyelik, ödemeler, burs ve yardımlar, muhasebe gibi hayati süreçleri otomatik olarak yönetmenize olanak tanıyarak hem vakit hem de nakit israfının önüne geçer. 

Dernek Otomasyonunda Olması Gereken Özellikler

Üye İşlemleri

Dernek otomasyonu, üyelerin yönetimi için çeşitli modüller içermelidir. Üyelerin detaylı bilgilerini, tarihsel sıra ile yaptıkları yardımları, dernek aidatları gibi finansal geçmişlerinin yanı sıra katıldıkları etkinlikleri de kayıt altında tutmalı ve ihtiyaca göre raporlar oluşturabilmelidir. Ayrıca bu modülde verilen teklifler, yapılan sözleşmeler, ziyaretler ve iletişim amacı geçmişi de yer almalıdır.

Yardım ve Projeler

Dernekler genel hatları ile hayır kurumları ya da çeşitli ortak değerler çevresinde buluşmayı sağlayan kuruluşlardır. Hemen hemen her derneğin gelirlerine göre hedeflediği bir takım yardım ya da projeler bulunur. Bu noktada yapılan her yardım ya da hayata geçirilen her projenin kayıt altına alınması önemlidir. Yöneticiler üyelere karşı sorumluluklarını ne ölçüde yerine getirdiklerini bu modüller vasıtası ile aldıkları raporlarla beyan edebilirler.

Finansal İşlemler

Her derneğin finansal hareketlerini kayıt altına alması ve gerektiğinde hesap verebilir olması gereklidir. Dernek otomasyon yazılımları, derneklerin ön muhasebe işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirerek yöneticilerin evrak işini hafifletmektedir. 

Dernek Çalışanları

Her dernek aslında belirli kanunlarla yönetilen bir şirkettir ve her şirketin olduğu gibi derneklerin de çalışanları olur. Dernek çalışanlarının özlük dosyaları, izin ve rapor dökümleri, eğitimleri, maaş ve avansları ve performans raporları dernek otomasyon yazılımları tarafından yönetilebilir. 

Aidango Dernek Otomasyonu

Aidango tümleşik modüllerden oluşan gelişmiş yönetim paneli ile tüm işlemleri kolayca yapmaya olanak sağlayan ve dernek yöneticilerine ihtiyaçları olan özgürlüğü sunmakta gayet başarılı bir dernek otomasyon yazılımıdır. 

Aidango ile derneğinize üye tüm kişi ve kurumları sorunsuz ve hızlı biçimde kayıt altına alabilir, ödeme takibini gerçek zamanlı olarak yapabilir, gerekli durumlarda üyelerinize çeşitli iletişim kanalları üzerinden otomatik mesajlargönderebilirsiniz.

Aidango dernek otomasyonu ile dernek yöneticileri daha fazla özgürlüğe sahip olur. Cross platform olarak çalışan Aidango dernek otomasyonu, herhangi bir web tarayıcı üzerinden ya da mobil cihazlar aracılığı ile yönetilebilir. Dernek merkeziniz dışında da istediğiniz her an Aidango sayesinde derneğinizin yönetimini sürdürebilirsiniz.

Her dernek bağlı olduğu yasalar uyarınca muhasebe kayıtlarını belli bir düzende tutmak zorundadır. Aidango dernek otomasyonu bu noktada sahip olduğu modüllerle derneğinizin tüm gelir – gider tablolarını kayıt altına alarak, gerekli düzenlemeleri otomatik olarak sizin adınıza yapar. Gerekli durumlarda ilgili mercilere beyan etmeniz gereken kayıtlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Derneğinizin tüm hareketleri Aidango dernek otomasyonu tarafından gelişmiş raporlarla size sunulmaktadır. Tamamen otomatik olarak ve sadece birkaç tıklama ile ulaşacağınız raporlar, çeşitli seçeneklere göre düzenlenebilmektedir. 

Derneğiniz bünyesinde hizmet veren tüm çalışanların kayıtları da Aidango dernek otomasyonu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Özlük dosyaları, maaş ve avanslar, sgk dökümleri, izin ve sağlık raporları, performans raporları gibi modüllerle tüm personel işleri düzenli ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. 

Aidango dernek otomasyonu tüm platformlarda sorunsuz çalışmasının yanı sıra, beraberinde sunduğu web sitesi hizmeti sayesinde üyelerinizden ve bağışçılarınızdan ödeme almanızı da mümkün kılar. Web sitenize entegre edilen ödeme sistemi ile kişiler kredi kartları ile sorunsuzca bağış ya da ödeme yapabilirler. 

Aidango dernek otomasyonu yukarıda bahsettiğimiz özelliklere ek pek çok modülle beraber gelir. Dernekler boyutlarına ve sorumluluk aldıkları iş çeşitliliğine göre çok karmaşık yapılara dönüşebilirler. Bu gibi durumlarda Aidango gibi dernek otomasyonları yöneticilere hareket alanı sağlayarak iş yükünü mümkün olduğunca azaltmaya yardımcı olur.